Tradycyjne projekty wnętrz nie uwzględniały osób niepełnosprawnych. Domyślnym odbiorcą jest osoba pełnosprawna. Budynki są pełne schodów i różnic poziomów. Trasy komunikacyjne, urządzenia sanitarne, detale architektoniczne, oświetlenie i systemy informacyjne stwarzają szereg przeszkód i utrudnień dla ponad 30% użytkowników. Dlatego tak ważna jest zmiana zasad aranżacji wnętrz.

Tworzenie wnętrz dla osób z niepełnosprawnościami nie powinno ograniczać się do „wkomponowania” poszczególnych rozwiązań w zrealizowane projekty, ale powinno obejmować budowanie ogólnej dostępności dla każdego użytkownika danej przestrzeni. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile przeszkód budowlanych i konstrukcyjnych mamy w naszych domach. Jeśli w rodzinie są osoby starsze lub o ograniczonej sprawności ruchowej warto zaaranżować przestrzeń tak, aby każdy mógł z niej korzystać samodzielnie, w pełnym komforcie i przede wszystkim bezpiecznie.

Każda przestrzeń powinna umożliwiać maksymalnie samodzielne i świadome użytkowanie. Powinna być dostępna i wolna od barier architektonicznych, tak aby wszystkie pomieszczenia i sprzęt mogły być używane przez osoby na wózkach inwalidzkich lub osoby z innymi schorzeniami.

Jak ułatwić codzienne czynności w łazience

W przypadku osób niepełnosprawnych podstawowe czynności higieniczne często wymagają więcej miejsca niż w przypadku osoby sprawnej, zwykle ze względu na korzystanie z wózka inwalidzkiego lub ograniczoną mobilność. Mając powyższe na uwadze, pomieszczenia higieniczno-sanitarne muszą posiadać wiele udogodnień i rozwiązań, które pozwolą osobom niepełnosprawnym wygodnie z nich korzystać. Należy podkreślić, że najważniejszym kryterium przy projektowaniu dostępnych pomieszczeń higienicznych jest zapewnienie minimalnej przestrzeni do manewrowania (150 x 150 cm). Jeśli w obiektach publicznych, takich jak dworce kolejowe, są toalety, musi zaistnieć co najmniej jedna kabina dla obu płci, która jest przystosowana dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Toaleta przeznaczona dla osób z niepełnosprawnościami

Jak ułatwić codziennie czynności w kuchni

Meble kuchenne powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby przechowywane produkty i akcesoria były łatwo dostępne. Przydadzą się wygodne i pojemne szuflady oraz łatwe do otwarcia, zamykane szafki. Najczęściej używane przedmioty powinny być łatwo dostępne i zawsze w tym samym miejscu. Unikajmy wysokich szafek, do których trudno jest dotrzeć osobom starszym.

Ze względu na problemy związane ze schylaniem się lub sięganiem do górnej półki, które postępują wraz z wiekiem, warto rozważyć wyposażenie szafek w system szuflad lub koszy cargo, które pozwolą na wygodne korzystanie z mebli kuchennych. Kuchnie dla osób niepełnosprawnych muszą być dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Za najkorzystniejszy uważa się kwadratowy projekt kuchni z układem w kształcie litery L. W pomieszczeniu powinno być wolne miejsce do przemieszczania wózka inwalidzkiego. Pomiędzy szafkami a przyborami kuchennymi musi być co najmniej 150 x 150 cm odstępu.

Ulga rehabilitacyjna jako jeden ze sposób pomocy przy przystosowaniu domu dla osoby niepełnosprawnej.

Koszty związane z przystosowaniem domu do potrzeb osób niepełnosprawnych mogą być znaczne. Warto więc wiedzieć, że istnieje specjalna ulga podatkowa, która pozwala odliczyć je od rocznego zeznania PIT. W 2022 r. ulga dla niepełnosprawnych rozliczana jest jeszcze na starych zasadach, jednak już w 2023 roku będzie trzeba wziąć pod uwagę zmiany w przepisach, jakie wprowadzono w ramach reformy Polski Ład. Ulga rehabilitacyjna będzie bowiem przysługiwała wyłącznie osobom, których roczny dochód przekroczy nową, wyższą kwotę wolną od podatku. Przepisy jasno określają pozycje, które można odliczyć od zasiłku rehabilitacyjnego. Co ważne, koszt przebudowy i wyposażenia mieszkania lub domu na potrzeby wynikające z niepełnosprawności można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Przepisy nie precyzują, jakie koszty przystosowania mieszkania dla osób niepełnosprawnych można odliczyć. Co do zasady powinny one pokrywać koszty prac adaptacyjnych lub zakupu urządzeń, które ułatwiają osobie niepełnosprawnej codzienne funkcjonowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.