Energiczna kolorystyka w salonie, przywodząca na myśl meksykańską salsę? A może nieco bardziej stonowane barwy w sypialni, przepełnione brazylijską zielenią tropików? W naszym nowym cyklu artykułów będziemy omawiać style wnętrzarskie, których aranżacje stanowią odzwierciedlenie kultury i tradycji danego kraju. Dziś skupimy się na stylu meksykańskim i brazylijskim. Gotowi? Zaczynamy!

Na pierwszy ogień, Meksyk!  

Meksykańska aranżacja wnętrz obfituje w energetyczne i intensywne kolory. Kolor pomarańczowy sąsiaduje z szafirowym, czerwień i amarant z cytrynowym żółcieniem, a jarmarczne różowości podkręcają kobalty i turkusy. Tak właśnie prezentuje się styl meksykański, który wiruje i jest pełen kontrastów! W tkaninach używanych do aranżacji wnętrz meksykańskich najwięcej jest pasiastych wzorów, które są bardzo podobne do naszych łowickich. Meble, naczynia i ściany zdobi się ręcznie malowanymi motywami roślinnymi i zwierzęcymi.

Wnętrza meksykańskie lubią dekoracyjność. W zgeometryzowanych kształtach węży, aligatorów, ptaków i kaktusów czuje się dziedzictwo Azteków, Olmeków i Majów. Do nich należy także motyw słońca, który – podobnie jak symbole religijne – stanowi nieodłączny element dekoracyjny w aranżacji wnętrza w stylu meksykańskim. Krzyże, wyobrażenia Chrystusa i adorowanej powszechnie Matki Boskiej z Guadalupe zajmują poczesne miejsce.

Styl meksykański obfituje w faktury

źródło: https://www.ariyonainterior.com

Godna podziwu jest fantazja w doborze kształtów, barw oraz faktur w aranżacji wnętrz w stylu meksykańskim. Wnętrza meksykańskich domów to także faktury. Szorstkie bywają nie tylko tynki – dywany z wełny lub sizalu także mają wyraźną strukturę, a tkaniny bawełniane są zdobione aplikacjami. Meble są ciężkie, z ciemnego drewna, zdobione mosiężnymi lub miedzianymi okuciami. Wiele sprzętów występujących w stylu meksykańskim maluje się na kolory i we wzory, nie stosując żadnych ograniczeń. Tu wszystko pasuje do wszystkiego! Aranżacja wnętrz w stylu meksykańskim pozwala na pewną dozę dowolności. Jedynym ograniczeniem jest… dobry gust. 😊

Styl brazylijski – tradycja widoczna gołym okiem

Brazylijski styl wnętrza w dużej mierze cechuje wielobarwność, co doskonale oddaje temperament tamtejszych mieszkańców. W domach pojawiają się więc różnokolorowe sofy, fotele, krzesła, meble oraz dodatki: narzuty, poduszki czy lampy. Brazylijczycy lubią eksponować swoją tradycję i kulturę, dlatego w ich mieszkaniach nie brakuje także różnorakich elementów sztuki ludowej. Mnogość barw dla niektórych może wydawać się przytłaczająca, jednak dla osób energicznych i żywiołowych jest to idealna kompozycja. Warto jednak zadbać o odpowiednie zharmonizowanie ze sobą wszystkich elementów, aby tworzyły one całość i idealnie ze sobą współgrały.

Styl brazylijski – postaw na neutralne tło!

źródło: https://www.ariyonainterior.com

Energiczny styl brazylijski najlepiej sprawdzi się w mieszkaniach o dużej powierzchni oraz w loftach. Jego podstawą jest bowiem duża ilość mebli i rozmaitych dodatków, które w małych pomieszczeniach staną się przytłaczające i spotęgują wrażenie chaosu. Nie starajmy się na siłę zapełniać każdego wolnego miejsca – warto zostawić wolne i puste przestrzenie, które będą dopełnieniem tego stylu.

Najlepszym tłem dla kolorowych akcentów w stylu brazylijskim będą podłogi i ściany w neutralnych kolorach – białym, szarym lub brązowym. Warto pokusić się także o pomalowanie na zdecydowanie żywsze barwy tylko jednej ze ścian lub fragmentu sufitu. Brazylijczycy nie mogą narzekać na brak słońca, dlatego istotnym elementem aranżacji wnętrza brazylijskiego stały się także żaluzje. Nie bójmy się odważnych rozwiązań i intensywnych kolorów – dzięki temu także okna staną się integralną częścią wnętrza i jego ciekawym elementem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.