Kolory towarzyszą nam w każdej dziedzinie życia, wpływając na nasze samopoczucie, postrzeganie świata, a nawet nastrój! To one są odpowiedzialne za wywoływanie konkretnych uczuć i emocji, potrafią działać na nas uspokajająco czy relaksująco.
Jest to istotny element wnętrza, o którym warto zadecydować już na samym początku projektu. Należy uwzględnić nie tylko osobiste preferencje dotyczące koloru, ale przede wszystkim jaki efekt chcemy osiągnąć w danym pomieszczeniu. Jak dobrać farbę do pomieszczenia? Sprawdźmy!

Dlaczego dobór koloru do pomieszczenia jest tak ważny?

Kolory często są według nas kategoryzowane na zasadzie skojarzeń, przez co czerń kojarzymy z żałobą i smutkiem, czerwień z agresją i przemocą, a biel z czystością. W przypadku wnętrz pełnią one jednak nieco inną funkcję. Odpowiednio dobrane i zastosowane we wnętrzu kolory mogą całkowicie odmienić jego charakter! Poprzez zastosowanie kilku drobnych sztuczek wnętrzarskich możemy magicznie wydłużyć lub obniżyć pomieszczenie. Z drugiej strony, jeśli kolory będą ze sobą odpowiednio współgrały, mogą stworzyć niepowtarzalne miejsce!

Przykład? Zastosowanie pobudzających barw sprawi, że nasza wydajność i motywacja do dalszej pracy wzrośnie, a barwy stonowane i monochromatyczne zdecydowanie ułatwią nam odpoczynek. Co więcej, obecnie kolor możemy zastosować nie tylko na ścianach, ale też na podłogach czy sufitach. Możemy także stworzyć neutralne wnętrze, a charakter nadawać mu kolorowymi dodatkami.

Farba akrylowa, lateksowa czy ceramiczna?

Wchodząc na dział z farbami, jesteśmy wprost zalewani furią barw! Mroźny poranek, ciepła brzoskwinia czy lazurowe wybrzeże… A to tylko początek nazewnictwa producentów farb! Do tego informacja, czy farba ma być ceramiczna, lateksowa, a może akrylowa? Dla osoby, która chce przemalować salon, wybór odpowiedniej farby może stanowić nie lada wyzwanie.  Dlatego też pragniemy wyjaśnić, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje i w jakich przestrzeniach sprawdzą się najlepiej! 

1. Farby akrylowe – zawierają żywice i w gruncie rzeczy nadają się do malowania wszystkich powierzchni (poza pomieszczeniami, gdzie mamy do czynienia z dużą wilgotnością czy tłuszczem np. z patelni). Farby akrylowe są elastyczne, wydajne, mają dobrą przyczepność do podłoża, szybko schną, jak również łatwo się je nakłada. Są też przyjazne dla środowiska.

wzornik kolorów NCS

2. Farby lateksowe – przeznaczone przede wszystkim do łazienek (przy odpowiednim przygotowaniu podłoża możemy pomalować również przestrzeń pod prysznicem), ale także do podatnych na zabrudzenia kuchni czy przedpokoju. Farby lateksowe są elastyczne, paroprzepuszczalne, odporne na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne i – co najważniejsze! – zmywalne! Ma to znaczenie szczególnie dla osób, mających w domu zwierzęta lub małe dzieci.

3. Farby ceramiczne – odmiana farb lateksowych, do których dodaje się składników ceramicznych. Farba ceramiczna naniesiona na ścianę tworzy cienką, twardą i zwartą powłokę. Powierzchnia jest przy tym idealnie gładka. Ponadto farby ceramiczne mają świetną przyczepność i są elastyczne podczas malowania – dlatego za ich pomocą można sprytnie zamaskować nierówności ściany! Na rynku dostępne są także farby ceramiczne oczyszczające powietrze. Ich działanie polega na wyłapywaniu lotnych związków chemicznych, zwanych formaldehydami. Doskonale sprawdzają się zwłaszcza w sypialni czy pokoju dziecka.

wzornik kolorów Dekoral Home&Style, źródło: www.budio.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.